Skocz do zawartości

Pierwsza pomoc dla Twojego komputera


Rekomendowane odpowiedzi

http://foto.pececik.com/image/show/d76709525bd92affdaf7d66d917f2235


Copyright by Pececik.com
Wykorzystany hosting obrazków http://foto.pececik.com
All Right Reserved


Wstęp
Awarie naszych blaszaków są na porządku dziennym. Nie znamy dnia ani godziny kiedy coś stanie się naszemu pecetowi. Podczas takich sytuacji trzeba mieć głowę na karku i nie można panikować. Użytkownicy komputerów, którzy nie korzystają na co dzień z forów komputerowych starymi nawykami wybierają format c:, a co się z tym wiążę utratę wszystkich danych zgromadzonych na dysku systemowym oraz kilka godzin walki z instalacją systemu, sterowników i programów niezbędnych do pracy. W tym poradniku opiszemy jakie podjąć pierwsze kroki podczas reanimacji naszego peceta. Jeśli nie możesz, lub nie lubisz czekać na pomoc na forum komputerowym - ten artykuł jest dla Ciebie!

Przyczyn nagłego wstrzymania pracy naszego komputera jest bardzo wiele. Począwszy na wirusach komputerowych, przez konflikty sterowników na uszkodzeniach mechanicznych kończąc. W poradniku tym postaramy się przybliżyć większość z nich i poradzić, co robić w danych sytuacjach. Podzielimy więc poradnik na kilka różnych wariantów awarii peceta.

Uwaga!
Poniższe działania polecamy użytkownikom komputerów, których okres gwarancji już upłynął. Opisywać bowiem będziemy tutaj też ingerencję w podzespoły jednostki centralnej, a to się wiąże z otwarciem obudowy naszego komputera. Otwarcie jednostki wiąże się często z potrzebą zerwania plomby gwarancyjnej, a co za tym idzie - utratą gwarancji. Więc jeśli Twój komputer może być jeszcze oddany do serwisu gwarancyjnego - nie korzystaj z tego poradnika.

Środki ostrożności
Przed każdym otwarciem obudowy, dla zdrowia własnego i zdrowia Twojego komputera - odłącz go od sieci elektrycznej.http://foto.pececik.com/image/show/2c1ddc99f4d2d2207666f61445286eed

1. Sprawdzamy zasilacz
Zasilacz to niezbędne urządzenie w każdym komputerze. Dzieli on bowiem zmienny prąd sieciowy na trzy napięcia niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego komputera. Na przestrzeni lat wykształciły się trzy najpopularniejsze napięcia w komputerach: 3.3V, 5V i 12V. Zbyt duże napięcie spowodować może spalenie się danego podzespołu, bądź wszystkich zawartych w jednostce. Zbyt niskie zaś może przerywać pracę, bądź wcale nie uruchomić naszego peceta. Większość komputerów - gotowców - uzbrojona jest w jak najtańsze zasilacze rodem z Chin, których rzeczywista moc nie jest adekwatna do wartości wpisanej na opakowaniu. Warto więc czym prędzej sprawdzić markę swojego zasilacza, by móc uniknąć niepotrzebnych przygód związanych z zasilaczem. Jednak w przypadku awarii jedynym wyjściem na sprawdzenie zasilacza jest pożyczenie go od znajomego, tylko koniecznie musi być to markowy zasilacz.

2. Przywracanie systemu Windows XP
Często zdarza się, że po wgraniu jakiejś łatki do Windowsa, patcha, zainfekowania wirusem bądź samodzielnej ingerencji w pliki systemowe nasz OS nie uruchamia się przy następnym włączeniu komputera. Zazwyczaj zostaje zawieszone ładowanie po testach POST, w momencie ukazania się loga systemu i paska ładowania. Wówczas pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to przywrócenie systemu do poprzedniego, działającego stanu. W tym celu uruchamiamy tryb awaryjny klikając F8 po uruchomieniu się komputera. Uruchamiamy tryb awaryjny, konto administratora. Po załadowaniu się plików systemowych wyskakuje komunikat z pytaniem o tryb działania. Wybieramy 'Nie' uruchamiając tym samym aplikację przywracania systemu. Dzięki intuicyjnej obsłudze szybko wybierzemy ostatni punkt kontrolny systemu i zatwierdzimy przywracanie. Trwa ono zwykle kilka do kilkunastu minut z uruchomieniem ponownym komputera.
Foto #1: okno wyboru punktu przywracania systemu WinXP
Foto #2: potwierdzenie wyboru i rozpoczęcia przywracania

3. Domyślne ustawienia BIOS
Po zabawach w Overclocking, czyli po polsku podkręcanie, bądź innej ingerencji w BIOSie może zdarzyć się, że przy testach podzespołów POST pojawią się jakieś błędy. Wchodzimy wówczas do BIOSU, wybierając DEL po starcie komputera. Odnajdujemy i wybieramy optymalne ustawienia [Load Optimized Defaults], po czym zapisujemy zmiany i wychodzimy z BIOSu. Komputer uruchomi się ponownie. Wygląd i opcje BIOSu mogą się od siebie różnić, dlatego w razie problemów z odnalezieniem opcji odwołujemy się do instrukcji obsługi naszej płyty głównej.
Foto #1: BIOS Phoenix - Award
Foto #2: Potwierdzenie wczytania domyślnych ustawień
Foto #3: Zapis i wyjście z BIOSu

4. Ostatnie działające ustawienia Windows
Jeśli Windows się zawiesza podczas ładowania, a Ty nie robiłeś jeszcze przywracania systemu, spróbować możesz wczytać Ostatnie działające ustawienia Windows. Aby wybrać tą opcję musimy kliknąć F8 po testach POST. Ukaże się nam okno wyboru trybu działania systemu operacyjnego. Obok trybów awaryjnych dostępna będzie opcja pozwalająca wczytać ostatnią poprawną konfigurację systemu. Jeśli to nie poskutkuje, należy spróbować przywrócić system.
Foto #1: Wygląd Menu opcji zaawansowanych Windowsa XP

5. Konflikty sterowników
Przy dużej ilości podzespołów i peryferiów nietrudno się jest 'pogubić' naszemu systemowi, co doprowadzić może do wyskakiwania Bluescreenów, niepoprawnym działaniem urządzeń czy zawieszenia pracy komputera. W przypadku Bluescreenów dość łatwo stwierdzić można, jaki sterownik, od jakiego urządzenia ten konflikt powoduje. Obok kodu błędu w postaci 0x000000xx i postaci pisemnej czasem pojawia się również nazwa pliku powodującego błąd. W celu weryfikacji sterownika spisujemy informacje z BSODa, a ewentualną nazwę pliku z rozszerzeniem wpisujemy do najlepszego przyjaciela każdego internauty - wujka Google. Po chwili uzyskamy informacje co dany sterownik obsługuje i od jakiego urządzenia należy zaktualizować sterownik.

6. Bluescreeny, czyli Windowsa dzień powszedni
Bluescreen of Death, czyli niebieski ekran śmierci to prawdziwy chleb powszedni dla większości użytkowników Windowsa, praktycznie w każdej wersji. Z jednej strony dostarcza nam wiele informacji o problemie w naszym komputerze, z drugiej zaś, pokazuje jak wiele rzeczy można by poprawić w systemie. Wróćmy jednak do tej pierwszej strony medalu, a mianowicie jakie informacje należy spisać by dowiedzieć się potem, co należy zrobić z naszym komputerem. Spisujemy więc pisemny KOD_BŁĘDU oraz w zapisie liczbowym 0x000000xx, gdzie w miejscu xx wartości są zmienne. Te dwa parametry wpisujemy do nieodzownej skarbnicy wiedzy zwanej Google i otrzymujemy wyniki. Najczęściej są to odpowiedzi od supportu Microsoftu, bądź odnośniki na fora, gdzie być może, rozwiązano już ten problem.

7. A co na wirusa?
Na wirusa najprostszą bronią jest antywirus. Nie zawsze jednak wydawcy szczepionek i baz wirusów nadążają za coraz nowszymi, coraz bardziej rozpowszechnionymi wirusami komputerowymi. Musimy się więc posłużyć pomocą dodatkowych programów i osób, które pomogą nam w usunięciu wirusa. Jeśli jesteś komputerowym laikiem, naprawdę nie polecamy samodzielnej pracy nad usunięciem pasożyta. Może to spowodować nieumyślną ingerencję w ważne pliki systemowe, a co za tym idzie, unieruchomienie całego systemu. Dzisiejszy wirusowy miszmasz skutecznie jest maskowany przez hackerów, ich autorów, że często trudno odróżnić plik systemu, czy wirusa. Posługujemy się więc dwoma istotnymi programami do tworzenia logów z systemów - Hijackthis i Combofix. Oba znajdują się w forumowym dziale Bezpieczeństwo. Logi z powyższych programów umieszczamy na forum, ze względu na horrendalnie dużą ilość wirusów w celu prawidłowego zdiagnozowania ich i podjęcia odpowiednich działań.

8. Przywracanie oryginalnych plików Windows XP
Przywrócenie oryginalnych plików Windowsa możliwe jest też z poziomu użytkownika systemu WinXP. W obecnych czasach istnieje bardzo wiele różnych patcherów do Windowsa. Jedne zmieniają jego wygląd, inne, mają za zadanie przyspieszyć działanie systemu. Różne są efekty ich działania, czasem zupełnie odwrotne do zamierzonego. Najlepszym wówczas rozwiązaniem jest powrót do oryginalnych plików. Sposób z użyciem komendy sfc/scannow polega na przeskanowaniu plików systemowych i sprawdzeniu ich poprawności. W przypadku wykrycia zmodyfikowanych plików zostaną one podmienione na oryginalne. Aby skorzystać z tej opcji wkładamy do napędu płytę systemową i wybieramy Start > Uruchom > wpisujemy "cmd" > w nowym oknie wpisujemy komendę "sfc/scannow". Po chwili rozpocznie się proces skanowania i podmiany plików. Po tej operacji uruchamiamy ponownie komputer.

9. Sprawdzamy mocowania kabli i podzespołów; zworki.
Banalne, ale jednak popularne. Po ingerencji wewnątrz obudowy, na przykład wymianie podzespołów, czyszczeniu obudowy z kurzu czy po prostu po złożeniu zestawu komputer może nie wystartować. Pierwszą rzeczą jaką robimy, poza panikowaniem, to ponowne otwarcie obudowy jednostki, wypięcie i wpięcie na nowo wszystkich kabli, taśm, procesora i kart rozszerzeń. Najczęściej niedopinanymi są kości pamięci i karty rozszerzeń. Jeśli komputer nie jest nowy, warto wziąć szczotkę z dość sztywnym włosiem, mocny wdech, a następnie przeczyścić sloty i wejścia na kable.
Ważne jest uważne podłączenie taśm dysków twardych, napędów optycznych i poprawne ustawienie zworek przy wejściach. Niepoprawne ustawienie zworek przy dyskach powoduje zmylenie płyty głównej, która odczytuje informacje nie z tego dysku, co trzeba.

10. Temperatury i napięcia
Jedną z częstszych przyczyn zawieszeń pracy komputera, bądź niespodziewanych resetów są nieprawidłowe napięcia naszego zasilacza i przegrzewanie się poszczególnych podzespołów. W przypadku zbyt wysokich temperatur, najczęściej procesora i karty graficznej, rzadziej chipsetu dochodzi do wyłączenia i uruchomienia ponownego komputera. Jest to celowo stosowana operacja przez BIOS, który po odczycie zbyt wysokich temperatur uruchamia ponownie komputer. Oznacza to, że chłodzenie w naszym komputerze wymaga szybkiej poprawy, bowiem dojść może do spalenia się podzespołów. Zbyt niskie, bądź zbyt wysokie napięcia powodują niestabilną pracę komputera, często jednak, szczególnie gdy mieszkamy w bloku i napięcie prądu sieciowego się mocno waha, dochodzi do zbyt wysokiego przepuszczenia napięcia przez słaby i chiński zasilacz, co prowadzi do spalenia się urządzenia, bądź całej jednostki. W celu monitorowania napięć i temperatur polecamy program Everest. Jest to łatwa w obsłudze aplikacja, która oprócz wartości napięć i temperatur, szczegółowo pokazuje nam informacje o naszym sprzęcie. Jeśli nasz komputer nie posiada czujników temperatury i napięć będziemy musieli samodzielnie to sprawdzić. Temperatury - dotykając podzespołów rękoma, a napięcia miernikiem cyfrowym.
Foto #1: odczyt z czujnika w programie Everest
Mierzenie napięć w zasilaczu

11. Diagnozowanie dźwięków z głośniczka
Często wyciągany, uważany za upierdliwy i niepotrzebny - taka opinia panuje wśród osób, które pozbyły się głośniczka systemowego chcąc wyciszyć komputer. Otóż trzeba otwarcie powiedzieć, że ta opinia jest mylna. Głośniczek ten pełni bowiem ważne zadanie w jednostce centralnej, bo przekazuje nam informacje o błędach podczas uruchamiania komputera, uszkodzonych podzespołach lub nieprawidłowej instalacji kart rozszerzeń. Sekwencje dźwięków wydawanych przez komputer zależą od producenta BIOSu i należy je traktować poważnie. Aby dowiedzieć się, co dolega naszemu blaszakowi zwracamy się do instrukcji obsługi naszej płyty głównej, sprawdzeniu sekwencji z wyjaśnieniem przyczyny i często rozwiązaniem problemu. W przypadku gdy nie mamy instrukcji od mobo zwracamy się do Google i otrzymujemy przykładowy wynik.

12. Sprawdzamy kondensatory na płycie głównej
Kondensatory są nieodzownym elementem stosowanym przy produkcji większości urządzeń do naszych komputerów. Działanie kondensatora polega na gromadzeniu ładunku elektrycznego. W przypadku jego awarii, napuchnięcia i wylewu elektrolitu, spowodowanej przegrzaniem się. Taką sytuację powodują zazwyczaj niemarkowe zasilacze, zdarzając się częściej na starszych płytach głównych. Wadliwe kondensatory powodują niestabilną pracę procesora, obniżając żywotność płyty głównej i samego CPU. W przypadku zauważenia puchnięcia należy czym prędzej wymienić zasilacz na lepszy, oraz wymienić kondensator. Jeśli jesteś w elektronice laikiem - nie bierz się za lutowanie, lecz oddaj płytę do elektryka, bądź serwisu. Ważne, by nowy kondensator miał identyczne parametry co wymieniany.
Foto #1: kondensator starego typu
Foto #2: kondensator nowego typu

13. Czystość Twoim przyjacielem
Nierzadko zdarza się, że po kilku latach bez otworzenia i dokładnego przeczyszczenia wnętrza jednostki centralnej pojawiają się problemy z komputerem. Najczęściej są to zbyt wysokie temperatury podzespołów, wynikające ze zwolnionej pracy/zatrzymania wiatraczków, albo zwarcia spowodowane dostaniem się ciał obcych do wnętrza obudowy. Jedynym, logicznym sposobem na usunięcie możliwej przyczyny problemów to przygotowanie się psychiczne na to, co możemy w niej znaleźć i otwarcie jednostki. Zdejmujemy wobec tego wszystkie radiatory i wiatraczki. Z radiatorów ściągamy sumiennie kurz, a wiatraczki rozkręcamy przy czyszczeniu na części pierwsze, smarując przy okazji łożysko. Oprócz tego delikatnie czyścimy płytki krzemowe na których mieści się cała elektronika. Ważne, by do środka jednostki nie dostała się woda, mogąca spowodować zwarcie po włączeniu komputera.

14. Reset BIOSu
Przydatny szczególnie po nieudanym overclockingu, gdy komputer po naszej ingerencji w ustawieniach, którą okazała się nokautem, nie może podnieść się z desek. Pierwszą rzeczą wówczas jaką robimy to wyjmujemy jedyną na płycie głównej bateryjkę, podtrzymującą ustawienia BIOSu, na kilkadziesiąt sekund. Jeśli to nie pomoże, zmuszeni będziemy do próby przestawienia zworki CLR_CMOS. Pamiętamy o środkach ostrożności!

15. Inne sposoby, których brak na powyższej liście
Gdy wykorzystałeś już wszystkie sposoby na pierwszą pomoc dla swojego peceta nie martw się, lecz czym prędzej zarejestruj i napisz temat, w którym starannie i dokładnie opiszesz swój problem. Po niedługim czasie oczekiwania dostaniesz rzetelną poradę od naszych stałych bywalców, którzy pomogą Ci zupełnie bezinteresownie.http://foto.pececik.com/image/show/11e8a9c25e3930502e773b310433b6df

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
×
×
  • Dodaj nową pozycję...