Skocz do zawartości

Zdjęcie

[PORADNIK] Asus striker extreme + q6600 OC

asus asus striker extreme q8800 oc overclock podkręcanie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
/ Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Kafalar

Kafalar
  • Newbie
  • 201 postów

Napisano 10 styczeń 2009 - 19:39

Witam wszystkich!

Większosć z nas zna ten sprzęt. Wystarczy wpisać w „Google”: „asus striker extreme q6600 oc problem” a zasypie on nas mnóstwem informacji :P. Wiem o tym bo sam miałem takie problemy. Na forach możemy wyczytać jak „łatwo” podkręca się ten procesor na tejże płytce głównej. Sam męczyłem się kilka miesięcy zanim udało mi się osiągnąć sukces. Wiem jak ciężko go podkręcać dlatego tez chce teraz pomóc innym.

Na początek moja specyfikacja:
Core 2 Quad q6600 2,4Ghz @ 2,96Ghz(na razie :P) REWIZJA G0
Asus Striker Extreme nf680SLI
Galaxy 8800GT 512/256 | 600/1500/900 @ 750/1730/1100
Corsair XMS2 2GB(2 x 1024) DDR2 800mhz
Seagate 320GB Sata II
Chieftec CFT 500W
Antec nine hundred
Pentagram freezone Karakorum
System operacyjny: WINDOWS VISTA ULTIMATE 64bit

Zacznijmy od procesora. Q6600 został wypuszczony w dwóch rewizjach B3(bodajże) i G0. Dla nas lepiej aby to była rewizja G0 ponieważ oznacza to ze mamy lepiej podkręcalną wersję procesora. Jak sprawdzić? Instalujemy CPU-Z i wszystko jasne. W okienku mamy podstawowe informacje takie jak taktowanie, rewizje, itp. Procesor najlepiej nadaje się do aplikacji. W grach sprawuje się dobrze, ale często jest wyprzedzany przez dwurdzeniówki, powód? Taktowanie. Po podkręceniu dostaje naprawdę niezłego „kopa”. Dlatego warto go podkręcić.
Pora przejść do płyty głównej. Asus Striker extreme jest strasznie wymagający. Musimy mieć już pewną wiedzę o podkręcaniu oraz dużo cierpliwości. Sama płytka jest naprawdę prześwietna. Jakość wykonania, możliwości rozbudowy… ale… krążą o niej niepochlebne opinie co do współpracy z quadami, i jeszcze jedno ale: problem z pamięciami. Na pudełku od płyty głównej jest czerwona naklejka informująca nas o tym, że płyta współpracuje poprawnie tylko z pamięciami zamieszczonymi na liście, którą możemy znaleźć w internecie. Sam miałem poprzednio GIGABYTE’A GA-N650SLI DS4 oraz pamięci Patriot 2Gb. Niestety pamięci nie współpracowały dobrze co obfitowało zwiechami, BSOD’ami oraz praktycznie brakiem jakichkolwiek możliwości OC. To zmusiło mnie do przestudiowania listy i zakupu CORSAIR XMS2 2GB (2 x 1GB). Wszystkie problemy ustąpiły. Komputer stał się stabilny jak skała, więc mogłem zacząć kręcenie. Pierwsza czynnością było znalezienie najlepszej wersji BIOSU dla podkręcania tego procesora. Wybór padł na wersję 1303. Stara, ale do podkręcania tego procesora najlepsza. Ci którzy mają nowszy BIOS muszą przeprowadzić downgrade BIOS'u co opisałem w innym temacie na tym forum. Następnie musiałem zapewnić komfort termalny mojemu Prockowi. Boxowe chłodzenie nie zapewniało dostatecznej wydajności więc wybór padł na Pentagram Freezone Karakorum. Mimo tego, że odradzano mi to chłodzenie do tego procesora jestem zadowolony. Wydajność dobra, cena akceptowalna wiec kupiłem.. Obudowa Antec nine hundred ma bardzo dobry przewiem wiec o chłodzenie płyty głównej się nie martwiłem.
Pora przejść do konkretów. Sciągamy dwa programy Core temp(do pomiaru temperatury) oraz Prime95 (wersję 25.3 wsparcie dla wielordzeniowców). Instalujemy i zaczynamy zabawe.
Procedura jest taka:
1. Zmieniamy ustawienia w BIOS’ie
2. Uruchamiamy komputer
3. Włączamy Core temp (w windowsie powinno być maksymalnie 51 stopni)
4. Uruchamiamy Prime95 i odpalamy Blend test.
5. Test powinien trwać przynajmniej 6 godzin, podczas których powinniśmy monitorować temperatury naszego procesora(ważne jest aby nie dochodziły do 80 stopni, maksymalnie z 75 stopni)
6. Po zakończeniu testu w prime95 gdy nie ma błędów, uruchamiamy 3d Mark 2006 i puszczamy cały test, jeżeli przejdzie jest ok, jeżeli wyłączy się nam podczas testu podnosimy Vcore o jedno oczko w górę)
7. Teraz możemy zacząc cieszyć się wzrostem wydajności.

Więc zaczynamy!
Krok pierwszy: 2400mhz -> 2700mhz
Wchodzimy do BIOS’u i w załadce „Extreme Tweaker” zmieniamy „AI tuning” na „Manual”
Następnie wchodzimy w „FSB & Memory Config” i Wybieramy tam „Unlinked”. Potem tam gdzie jest FSB wpisujemy 1200, wartość druga ( czyli pamięci ) zostawiamy. Następnie wracamy do zakładki „Extreme Tweaker” i następnie „Over Voltage”. Ustawiamy wartość dla Vcore = 1.30625V. Dla pamięci i reszty zostawiamy „Auto”. Klikamy F10 i czekamy aż komputer się uruchomi. Włączamy core temp sprawdzamy temperatury a następnie uruchamiamy PRIME95. Testujemy przynajmniej przez 6h monitorując temperaturę. Potem pora na 3d marka. Ważne aby podkręcany był tylko jednocześnie jeden komponent komputera, gdyż w razie restartów wiemy co zawiodło. Po przejściu pomyślnie testów. Możemy zacząc krok drugi.

Krok drugi 2700mhz -> 2812mhz
Wchodzimy do BIOS’u, następnie wchodzimy w „FSB & Memory Config”. Potem tam gdzie jest FSB wpisujemy 1250, wartość druga ( czyli pamięci ) zostawiamy. Następnie wracamy do zakładki „Extreme Tweaker” i następnie „Over Voltage”. Ustawiamy wartość dla Vcore = 1.32500V. Dla pamięci i reszty zostawiamy „Auto”. ”. Klikamy F10 i czekamy aż komputer się uruchomi. Włączamy core temp sprawdzamy temperatury a następnie uruchamiamy PRIME95. Testujemy przynajmniej przez 6h monitorując temperaturę. Potem pora na 3d marka. Po przejściu pomyślnie testów. Możemy zacząc krok trzeci.

Krok trzeci 2812mhz -> 2963mhz
Wchodzimy do BIOS’u, następnie wchodzimy w „FSB & Memory Config”. Potem tam gdzie jest FSB wpisujemy 1317, wartość druga ( czyli pamięci ) zostawiamy. Następnie wracamy do zakładki „Extreme Tweaker” i następnie „Over Voltage”. Ustawiamy wartość dla Vcore ~ 1.33125V,oraz dla CPU VTT 1,25V. Dla pamięci i reszty zostawiamy „Auto”. ”. Klikamy F10 i czekamy aż komputer się uruchomi. Włączamy core temp sprawdzamy temperatury a następnie uruchamiamy PRIME95. Testujemy przynajmniej przez 6h monitorując temperaturę. Potem pora na 3d marka. Po przejściu pomyślnie testów ciesz się „kombajnem” :P.

Jeżeli udało Ci się to gratuluję!

PAMIĘTAJ!! To tylko od Ciebie zalezy ile tych kroków będzie. Możesz zatrzymac się już na 2 z nich. Dzis w zupełności 2.8GHz wystarczy. Z drugiej strony tych kroków może być wiecej niż trzy. Ja zatrzymałem się na trzecim bo więcej po prostu nie potrzebuje. Pamietaj o tym ze każdy procesor może się róznić wynikami w oc. Miej na uwadze ze podkręcając ryzykujesz zniszczenie sprzętu chociaż w przypadku tych napięc które podałem możesz spac spokojnie bo mu nie zaszkodzą. Unikaj temperatur powyżej 75 stopni w stresie. I to chyba tyle porad. Mam nadzieje ze to co napisałem pomogło Ci.

Poniżej zamieszczam kilka wykresów z efektami OC.

thumb_PECECIK_1436962361__24057d4d58313e

thumb_PECECIK_1436962410__eff9e19e0c0502

thumb_PECECIK_1436962446__9bbc1d31e22070

Proszę nie kopiować i nie zamieszać na innych forach tej treści oraz wykresów bez mojej zgody i wiedzy.
Pozdrawiam Kamil Falarowski (kafalar)

KONTAK: kamil.falarowski@op.pl
  • 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: asus, asus striker extreme, q8800, oc, overclock, podkręcanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

katalog stron KPS.PL | website downtime tracking | Katalog Stron | Katalog Stron Internetowych