Skocz do zawartości


Zdjęcie

[PORADNIK] Instalacja KDE4.1 na Debianie Lenny/Sid

instalacja KDE Debian Lenna Sid

  • Zamknięty Temat jest zamknięty
/ Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 numerant

numerant
  • Newbie
  • 502 postów

Napisano 25 sierpień 2008 - 20:23

Instalacja KDE4.1
w dystrybucji Debian Lenny/SidJakiś czas temu światło dzienne ujrzała stabilna wersja 4.1 środowiska graficznego KDE. Pewnie wiele osób chciałoby je zainstalować na swoim komputerze, jednak nie wie jak się do tego zabrać. Możemy tego dokonać na dwa sposoby:

- kompilacja
- instalacja z paczek

W tym mini-poradniku opiszę ten drugi sposób - czyli instalację z paczek w dystrybucji Debian Lenny/Sid.

Zacznijmy od tego, że jeżeli mamy już zainstalowane KDE3, to musimy je usunąć - przy instalacji z paczek KDE3 i KDE4 nie mogą istnieć obok siebie. Jeżeli takie rozwiązanie Cię nie satysfakcjonuje - za jakiś czas napiszę tutorial, jak zainstalować KDE4 na osobnym koncie użytkownika, bez wpływu na całość systemu.

"Trudność" kryje się w tym, że paczek KDE4.1 nie ma jeszcze ani w Lennym, ani w Sidzie. W tej sytuacji musimy je zainstalować z repozytorium Experimental. Nie ma się czego obawiać, na chwilę obecną paczki są na tyle stabilne, że można ich bez problemu używać (ten poradnik jest pisany właśnie pod KDE4.1 z Experimental).

Nie jestem pewien czy w Lennym wszystkie pakiety są na tyle nowe, by spełnić zależności KDE4.1 - jednak sposób jest sprawdzony na Sidzie, i na nim wszystko działać musi.

Tak więc zaczynamy. Edytujemy w swoim ulubionym edytorze tekstowym plik /etc/apt/sources.list - uzupełniamy go o taką linię:
 
deb http://ftp.de.debian.org/debian experimental main contrib


Pamiętajmy o pozostawieniu jednej pustej linijki na końcu pliku!

Teraz aktualizujemy listę pakietów (oczywiście jako root) poleceniem:
 
apt-get update


W ten sposób dodaliśmy repozytorium Experimental, oraz pobraliśmy listę dostępnych w nim pakietów. Drobna uwaga - apt jest tak skonfigurowany, że aby zainstalować coś z tej gałęzi, musimy ręcznie wyrazić taką chęć, dlatego nie trzeba się martwić, że przy aktualizacji systemu jakiś pakiet automatycznie zaktualizuje się do wersji eksperymentalnej.

Teraz, jeżeli usunąłeś już KDE3 (o ile je wcześniej miałeś), możesz rozpocząć instalację KDE4.1. Aby zainstalować całe KDE4.1, z wszystkimi dodatkowymi programami, wystarczy wydać polecenie:
 
apt-get -t experimental install kde4


Jeżeli potrzebujesz tylko podstawowych pakietów KDE4.1, wpisujesz:
 
apt-get -t experimental install kde4-minimal


Przydałby nam się jeszcze menedżer logowania - jeżeli używamy np. GDM, należy pominąć ten krok, jeżeli nie, musimy zainstalować KDM:
 
apt-get -t experimental install kdm


Jeżeli wszystko poszło dobrze, możesz już cieszyć się swoim nowym środowiskiem graficznym. Jeżeli przy instalacji wystąpią jakieś problemy z zależnościami - radzę zaczekać kilka dni, wtedy powinny pojawić się zaktualizowane wersje paczek i wszystko powinno zadziałac.

Lista wszystkich pakietów związanych z KDE4.1 w repozytorium Experimental znajduje się tutaj:

http://packages.debi...perimental/kde/

Ważne, aby instalować je z dopisanym "-t experimental" po apt-get, a przed install, czyli np.:
 
apt-get -t experimental install ktorrent


W przeciwnym wypadku zainstalujemy pakiety z wersji nie-experimental (Lenny lub Sid, w zależności od tego, z czego korzystamy), czyli wersje z KDE3.

Jak można zauważyć, w repozytoriach Debiana nie ma takich aplikacji, jak Amarok 2 czy nowe K3b, które są jeszcze w fazie rozwoju. Jakiś czas temu odkryłem repozytorium ze świeżymi wersjami tych aplikacji, oraz dodatkowymi, przydatnymi plasmoidami. Linijka, którą należy dopisać do /etc/apt/sources.list, aby uaktywnić to repo, wygląda tak:
 
deb http://amarok2deb.co.cc/debian/ unstable main


Niedługo postaram się napisać coś o kompilacji KDE4.1 z Subversion, oraz instalacji na osobnym koncie użytkownika (bez ingerowania w system - ten sposób działa na każdej dystrybucji).

Dziękuję za uwagę.

Autorem poradnika jest numerant. Jego treść objęta jest licencją

Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5

  • 0
Definicja katastrofy według IBM: "Pożar, powódź bądź utrata nośnika."Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: instalacja, KDE, Debian, Lenna, Sid

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


katalog stron KPS.PL | website downtime tracking | Katalog Stron | Katalog Stron Internetowych