Skocz do zawartości

Zdjęcie

Spory problem z laptopem.

laptop grafika acer 5650 radeo 7741g artefakty

Stary temat!

Guest, ostatni post tego tematu został napisany 30 dni temu i nowy post zostanie uznany za odkopywanie tematów. Załóż nowy wątek!

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
/ 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 dazxd

dazxd
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 27 kwiecień 2016 - 15:20

Witam, jest to mój pierwszy temat więc przepraszam, że od razu prosząc o pomoc lecz sytuacja mnie do tego zmusiła a to forum najbardziej przypadło mi do gustu.

Acer 7741g

Intel i5 460m

ATI Radeon 5650 1GB

dysk 500GB

4gb RAM

Boje się, że mój laptop dokonał żywota a niestety bez niego w moim wypadku to jak bez ręki a nie za bardzo stać mnie w tej chwili na nowego. Otóż wczoraj z komputerem absolutnie nic się nie działo. Dzisiaj od rana po włączeniu na pierwszy rzut oka wszystko ok, odpaliłem jedną ze swoich ulubionych gier i po około 10 minutach na ekranie wysypały się artefakty po czym aplikacja padła, mówię pewnie jakiś bug gry no więc ctrl+alt+dlt zakończ proces i od nowa odpaliłem, sytuacja powtórzyła się 3 razy po czym stwierdziłem, że szybki prosty serwis może mu pomóc. Przeinstalowałem sterowniki do karty graficznej, przy użyciu sprężonego powietrza oraz odkurzacza możliwie wyciągnąłem kurz z wiatraków (to raczej profilaktycznie gdyż laptop nie jest zaśmiecony i temperatury nie mogą być problemem). Odpalam komputer znów, włączam grę żeby sprawdzić czy już jest ok no i przez 30 minut tak myślałem, niestety wtedy znowu artefakty i tym razem nie zcina aplikacji a wyłączenie się komputera no i niestety już na obrazie nic się nie pokazało. Podłączyłem go pod hdmi no i tutaj co się dzieje gdyż laptop chociaż rusza, niestety od początku artefakty, w biosie tak samo. Jedynie mogę go włączyć w trybie awaryjnym, gdy próbuję normalnie blue screen i reset. Jakieś rady co mogło się stać i czy naprawa będzie miała sens jako, że to 6 letni laptop? Z góry dziękuje za pomoc.

• 0

#2 Rafaello025

Rafaello025
  • Administrator
  • 3689 postów

Napisano 27 kwiecień 2016 - 19:47

6 letni laptop, którego nigdy nie rozbierałeś do czyszczenia tylko z zewnątrz próbowałeś wyciągnąć kurz i inne badziewie? No to powodzenia ;) Dobra wiadomość jest taka, że masz sporo manuali w necie dot. demontażu Twojego lapka. Zła natomiast taka, że nie tak łatwo się dobrać do wentylatora, radiatora i potrzeba trochę cierpliwości i skupienia. Każdą śrubkę warto odkładać na kupkę i opisać miejsce jej przeznaczenia, tak, aby się nie zakręcić przy składaniu. Gdy dobierzesz się do wentyla (na filmiku od ok. 21 minuty), zdejmij z proca i grafy radiator i wentyl, solidnie je przeczyść, a na rdzenie karty graficznej i procesora nałóż cienką warstwę pasty termoprzewodzącej (może być jakiś Zalman STG-2 czy inny Artic MX-2 lub 4). Jak nałożyć i ile znajdziesz w necie poradnik.

ZRÓB TEST OCCT wg poradnika. I się przekonamy jakie masz temp ;)

• 0

#3 dazxd

dazxd
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 28 kwiecień 2016 - 16:45

Laptop poszedł do serwisu, każdy spec mówi, że grafika albo mostek dodatkowo ponoć płyta główna jest w tak słabym stanie i mocno powypalana, że po dokładnej inspekcji będzie wiadomo czy jest sens go naprawiać (tak mi powiedziano).

EDIT:

Na hajs się naciągnąć nie dam, zaznaczyłem, że naprawa w granicy 300zł to max co mogę dać więc tyle na ile wyceniono mi przelutowanie układu. Mam do tego laptopa na prawdę spory sentyment gdyż przeżył ze mną 5 lat studiów jeżdżąc co tydzień ze mną pociągiem w dwie strony po 130km. Zdaję sobie jednak sprawę, że jeżeli dalej coś będzie nie tak to nie pakuje się w to dalej gdyż cena naprawy przekroczy wartość laptopa i też osoba która mi to robi ma mi jutro dać znać gdy zdejmie radiator czy jest sens się za to zabierać (facet wywarł na mnie dobre wrażenie bo sam to zaproponował żeby mnie w koszty nie wbijać, że zrobi kartę a tu reszta ledwo zipie i na prawdę wszystko ładnie wytłumaczył). Dodatkowo laptop dawno dawno był lekko zalany colą i pod klawiaturą widać jej lekkie zaschnięte klejące złogi a nawet delikatne na płycie głównej.

• 0

#4 Rafaello025

Rafaello025
  • Administrator
  • 3689 postów

Napisano 28 kwiecień 2016 - 18:26

Taa...nie chcę się mądrzyć, ale może to być zwyczajny bełkot, tak, aby naciągnąć ciebie na hajs ;) Tak czy inaczej, poinformuj jak rzekoma naprawa przebiegła.

• 0

#5 MA92

MA92
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 09 maj 2016 - 15:20

Reballing układu jest raczej średnim rozwiązaniem. Po takim zabiegu nigdy nie można dać 100% pewności że problem się znów nie pojawi a z doświadczenia wiem że problem wraca. Pytanie tylko kiedy :)

• 0

Stary temat!

Guest, ostatni post tego tematu został napisany 30 dni temu i nowy post zostanie uznany za odkopywanie tematów. Załóż nowy wątek!

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: laptop, grafika, acer, 5650, radeo, 7741g, artefakty

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

katalog stron KPS.PL | website downtime tracking | Katalog Stron | Katalog Stron Internetowych