Skocz do zawartości


Zdjęcie

[PORADNIK] Temperatura procesora , jak i czym

procesor temperatura

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
/ Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 dar55

dar55
  • Administrator
  • 594 postów

Napisano 18 lipiec 2015 - 23:11

Po przeczytaniu paru postów w necie i super wypociny userów którzy podają temperatury z kosmosu (tak sobie myślałem),doszedłem do wniosku -> ? weź się chłopie i sam sprawdź?. Wytypowałem parę popularnych oraz parę mniej znanych softów do testów , a w szranki stanęły :
Fox One - soft dostarczony do płyty Foxconn (moja P35AS)
Sandra Lite XII - kiedys bardzo znany teraz chyba troszkę mniej , odpowiednik Everest
Everest Ultimate 2007 - odpadł na przedbiegach ?... not full support your...?
Speedfan 4,33 - bardzo popularny mały sofcik
OCCT Perestroika 2.0.0.a - sądząc po nazwie możliwe że ruski
Pirometr - czarny koń zawodów (to jest pirometr nie soft )

Odpaliłem troszkę tego softu co widać na screenie no i zaczęło się . Jakież było moje zdziwienie porównując wyniki temperatur , które nie trzymały się kupy .
Fox One niby firmowy soft a łże jak pies . Pokazał w IDLE 18 C procka , co jest dość dziwne bo musiałbym mieć ogniwo Peltiera , by temp procka była niższa niż otoczenia ( w pokoju) .
speedfan tez kłamca jakich mało 19 C (sralis mazgalis)
Sandra nazwa kobieca co oznacza -nie wierzyć, ale nie zawsze , ten soft nie nadaje się do monitorowania temperatury. Pomimo, że pokazuje zdawałoby się dobrą temperaturę IDLE to STRES'u nie wytrzymała i skłamała .
OCCT jako jedyny pokazywał temp. 60 C w Stresie> robiąc nim test wydajnościowy soft jest o tyle miły że sam się wyłącza po osiągnięciu zadanej temp ( ja dla pewności i przedłużenia życia mego nowego procka , zmniejszyłem sobie z 70 na 60 C).
Pirometr mój czarny konik ,przyniosłem z roboty by sprawdzić co , kto i kiedy łże. Wada tego rozwiązania jest taka, że sprawdzając temp na procku czyt. radiatorze nie oddaje on dokładnej wartości procesora ze względu na przewodność cieplną aluminium. O ile w stresie podawana jest dokładnie-przybliżona temp ( temp rozkłada się w miarę równomiernie w dłuższym czasie ) to w stresie nidyrydy (krótki czas na boxie ) . No chyba, że ktoś ma big kojones i sam wytrzyma stres o proca .
Poniżej zamieszczam tabelkę porównawczą :
01350366350650cam.jpg

Wniosek : OCCT i Fox one mają ta samą różnicę temperaturową (przybliżoną ) ,ale startują z innych pułapów. Teraz szukamy temp startową IDLE najbardziej wiarygodną -> bios (bios nie startował w konkurach bo chyba jeszcze nikt nie wymyślił jak zobaczyć temp w nim podczas stresu ), OCCT , pirometr ? mają zbliżone wartości -> więc przyjmujemy że IDLE = 31-27/2=29 C.
Winner -> OCCT , moim zdaniem ma najbardziej przybliżoną do stanu faktycznego temperaturę , zakładając dodatkowo tolerancję na +/- 2 C .

Jako jedna z zalet OCCT to wykresy
dedf80a491e72fa3m.png
edcf59116a4af565m.png
164cf9790f0173ddm.pngVcore ? i tu ciekawostka , jeszcze nie doszedłem dlaczego spada napięcie podczas stresu , ale to już zadanie do jakiegoś elektronika .

Sprzęt : E6750 2666@3100 box

EDIT:
po propozycji Marecki306 sprawdziłem tego Core Temp 0.97.1 i przyznam, że spodobał mi się ten sofcik. Fakt , jest tylko do sprawdzenia temp i nic poza tym. Nie można nim przeprowadzić żednego testu ani obciążyc proca ale mam zaletę i to dużą -> zużywa niecałe 2 mb ramu !!!!
Porównałem go z OCCT i wynik jest świetny czyt. są takie same . Startują od
tego samego poziomu temperatury i kończą jednakowo.
Dodatkowo ustawia się interwał odczytu i co baaardzo fajne interwał zapisu do loga
I właśnie z takiego loga powstał wykres , który jest identyczny z powyższym z OCCT.
2793c250ff8815a4m.jpg

Programik wart uwagi , jednak dla mnie dalej zwycięzcą jest OCCT ze względu na możliwośc wymuszenia wyższej temperatury poprzez STRES.

UPDATE

Bardziej jako ciekawostkę podam wykresy temperatur na dwóch różnych coolerach. Od zawsze wiadomo i jest wiele testów w necie, że cooler coolerowi nierówny. W szranki stanął boxowy intela i już poczciwy Zalman CNPS7000B-ALCU.

Wykres BOX w IDLE
dd4731ee39bd7a2am.jpg
ZALMAN w IDLE
79eafb4860478de2m.jpg

Teraz stres. Wykresy pokazują jak temperatura się "rozpędza" .
BOX
5472680d091b67edm.png

ZALMAN -mała uwaga , specjalnie wyłączony test po 39 sek, by można było porównac wykresy. Normalnie to temp. zatrzymała się na 59 C po 1,5 min i tak się utrzymywała przez parę minut = constans
9cb7ca43dac21232m.png
W skrócie : Zalman ma o 8 stopni niższą temp od BOX'a w IDLE , w STRESIE o 10 stopni.

edit dwa :
to mój stary poradniczek z innego forum
  • 0Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: procesor, temperatura

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


katalog stron KPS.PL | website downtime tracking | Katalog Stron | Katalog Stron Internetowych